BİST
1416
ALTIN
517.073
DOLAR
8.4416
STERLİN
11.9401
EURO
10.3342
Antalya'daki Orman Yangınlarında 80 Dekar Kül Oldu
Son Dakika
Antalya'daki 80 Dekar Kül Oldu
Türkiye Hazırlık Maçında Azerbaycan ile Karşılaşacak
Son Dakika
Türkiye Azerbaycan ile Karşılaşacak
Amazon'a Dava: Adil Olmayan Şekilde Fiyatları Artırdı
Son Dakika
ABD'de Amazon'a Dava
Son Dakika
Çin'den Avrupa Birliği'ne Sert Tepki!
Son Dakika
Elbise Kabininde Kenevir Yetiştirmişler
Flaş Haber
Nefes Kredisi ile İlgili Detaylar Belli Oldu!
Kapat

Meral Akşener: Cumhurbaşkanı Tarafsız Olmalı!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem' önerisini anlattı. Cumhurbaşkanının tarafsız olacağına dikkat çeken Akşener, "Bir dönem görev yapabilecek. Görev süresi 6 yıl olacak. Görev süresi bitince aktif siyasete dönemeyecek" dedi.

Sercan Selçuk
Sercan Selçuk
26 Mayıs 2021 Çarşamba 12:01
775 Okunma

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Sözlerinin başında Rize'nin İkizdere ve Çayeli ilçelerine düzenlediği ziyarete değinen Akşener, burada yaşananlarla ilgili konuştu.

"AK Parti teşkilatlarının sağdan soldan topladıkları bazı küçük gruplar üzerinden küçük provokasyonlar oldu. Yanlış anlaşılmasın, ben Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını anlayabiliyorum, son zamanlarda çok zor günler geçiriyorlar. Sektirmek zorunda oldukları bir dolu iddia, sulandırmak zorunda oldukları koskoca bir millet gündemi var" diyen Akşener, şöyle devam etti:

 • "Benim sözlerimi çarpıtıp bir yol olur mu diyorlar. Bazen bu tür siyasi 'işler' olur. Bunu bilirsiniz, ama... 'Ama'. Ama bunu yaparken Rizeli kardeşlerimi zan altında bırakmalarını kabul edemem. Bana Türkiye'nin hiçbir yerinde zarar gelmez, ben Rize'nin geliniyim. Hele Rizeliden bana hiç zarar gelmez."

Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu konudaki açıklamalarını eleştirerek  "Neymiş efendim benim Rize'ye gitmem provokasyonmuş. Esnaf ziyareti yapmamalıymışım. Sayın Bahçeli, ben gezmezsem bu esnafı kim gezecek? Büyük ortağın saraydan çıkmıyor, sen zaten hiç yoksun" ifadesini kullandı.

'Esnafımıza verilecek 4.5 milyar liralık destek, bu akaryakıt zammı ile sadece 2 ayda vatandaştan geri alınacak'

Sözlerinin devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafa yönelik açıkladığı destek paketini de eleştirdi. "Biliyorsunuz Sayın Erdoğan, bozulan ekonomi ve pandemi karşısında milletimize el uzatmadı. Buna rağmen geçen hafta kendisi çıktı, zor durumdaki esnafımıza sözümona müjdeler verdi" ifadesini kullanan Akşener, şunları kaydetti:

 • "Yine kredi verdi, yine borç verdi. 1.4 milyon esnafımıza da 4 milyar 622 milyon dolara hibe verileceğini açıkladı. Olmadığı zaman 1 lira bile kıymetlidir, ama o 4 milyarı öyle bir anlattı ki şaşırırsınız. '4 milyar' demedi, '4 milyaar' dedi. '4 milyar' demek gözünde küçük göründü. '4 milyaar' deyince büyüdü.
 • Sayın Erdoğan, sen a'yı uzattıkça sıfırlar da o kadar uzamıyor. Sen a'yı uzattıkça vatandaşın derdine derman olunmuyor. Akaryakıttaki ÖTV oranını görülmemiş şekilde artırdılar. Esnafımıza verilecek 4.5 milyar liralık destek, bu akaryakıt zammı ile sadece 2 ayda vatandaştan geri alınacak. IBAN yollamayı bıraktılar, direkt vergi olarak kesiyorlar."

Erdoğan'a çağrı: Çıkın, temsil ettiğiniz devletin ciddiyetiyle gerekeni yapın

Akşener, organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla hakkında arama ve tutuklama kararı bulunan Sedat Peker'in yayınladığı videolara değindi. "Bu kepazeliği artık sadece Türkiye değil, dünya takip ediyor. Beyler, Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı söz konusu. Bu işler karşılıklı video yayınlamakla, gizemli hikayeler anlatıp gerçekleri çarptırmakla olmaz. Böyle devlet yönetilmez" değerlendirmesinde bulunan Akşener, Erdoğan'a çağrı yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

 • "İçişleri Bakanı ve suçlamalara maruz kalanlar kenara çekilir, savcılar gerekeni yaparlar. Devlet ciddiyeti bunu gerektirir. Yargı işini yapar, hakikat neyse ortaya çıkar. Suçu olmayan aklanır, işine döner. Sayın Erdoğan, bu kepazeliğe daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Alengirli abuk sabuk işlerinizle devletimizi daha fazla yaralamayın. Çıkın, temsil ettiğiniz devletin ciddiyetiyle gerekeni yapın. Memleketi de daha fazla küçük düşürmeyin. Yaşanan her yeni skandalda bir kez daha anlıyoruz ki, bu zihniyetin artık milletimize verecek hiçbir şeyi kalmamıştır."

Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne eleştiriler yöneltti. "Bu sistemle yoksulluk, yasaklar, yolsuzluk arasına mahkum edilmiş durumdayız. İçinde bulunduğumuz durum, anayasal demokrasi yoksunluğu olarak tanımlanıyor" ifadesini kullanan Akşener, 'iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem' önerilerini anlattı. 

Öneriye, "İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ilkeleri olarak belirlediğimiz ilkeler, demokratik hukuk devleti idealimizin özünü oluşturan, özgür birey, güçlü STK'la, güçlü devlet ve güçlü milli ekonomimizin inşasını sağlayacak temel yapı taşlarıdır" diye açıklık getiren Akşener, şunları sıraladı:

 • "Birinci ilkemiz tarafsız cumhurbaşkanı. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde, Türkiye Cumhuriyeti, Başbakan ve Bakanlar Kurulu tarafından yönetilecek. Cumhurbaşkanının hiçbir parti ile bağlantısı olmayacak. Devletin ve milletin birliğini temsil edecek.

'Cumhurbaşkanı yalnızca bir dönem görev yapabilecek, görev süresi 6 yıl'

 • İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde cumhurbaşkanının görev ve yetki alanı, demokrasinin tıkandığı anlarda kurumlar arasından hakemlik vazifesini ifa eden devletin en üst organı şeklinde düzenlecek. Böylece partili cumhurbaşkanının meclisimizi etkisiz hale getiren karar ve uygulamaların önüne geçilecek. Yasama gücü yeniden TBMM'ye devredilecek.
 • İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde cumhurbaşkanı, yalnızca bir dönem görev yapabilecek, görev süresi 6 yıl olacak. Görev süresi bitince aktif siyasete dönemeyecek. 

'İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem, çoğulculuğa dayanacak'

 • Çoğulcu demokrasi, katılımcı yönetim, güçlü meclis... Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra anayasa ve anayasal kurumlar etkisiz hale geldi. TBMM'nin etkinliği azaldı. Karar süreci bir kişiye teslim edildi. Ortaya sorunlu bir demokrasi çıktı. Sorunlu bir yargı, sorunlu ekonomi demektir. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem, çoğulculuğa dayanacak. Uzlaşmacı ve kapsayıcı siyasetin yapılmasını sağlayarak demokrasimizi güçlendirecek.
 • Dördüncü ilkemiz, bağımsız ve tarafsız yargı. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde milletimizin her bir ferdi kanun önünde eşit olacak. Bu ülkenin hiçbir vatandaşı sahte delillerle cezalandırılmayacak.

'Askeri liseler ve harp akademileri yeniden açılacak'

 • Üniversiteye kurum dışı rektör atanmasına son verilecek. Üniversiteleri fethedilmesi gerekilen düşman gibi görme hastalığının önüne geçilecek. Öğretim üyeleri, rektörü kendileri seçecek. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde askeri liseler ve harp akademileri yeniden açılacak. GATA'nın yapısı yeniden düzenlenecek. 

'Kimse İkizdere'deki cennet köşeye taş ocağı açamayacak'

 • Hiç kimse Kaz Dağları'nı talan edemeyecek. Kimse İkizdere'deki cennet köşeye taş ocağı açamayacak. NASA'nın bile ayakkabıyla dahi girilmemeli' dediği Salda Gölü'ne ihanet edilemeyecek.

'Medya patronlarının, diğer iş kollarındaki yatırımları çok sıkı denetlenecek'

 • Medya çoğulcu demokrasilerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra adeta dördüncü kuvvettir. Basının özgür olmadığı bir ülkede siyasetin ve seçimlerin eşit şartlarda yapılabilmesi mümkün değildir. Gazetelerin, televizyonların iktidar partisinin yayın organına dönüştüğü bir ülkede özgürlükten de demokrasiden söz edilemez. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde medya patronlarının, diğer iş kollarındaki yatırımları çok sıkı denetlenecek. Avantaj olarak kullanmaları engellenecek. Gerektiğinde denetlemek için Rekabet Kurulu devreye sokulacak.
 • Her iktidar kendine dair bir medya oluşturmak ister. Ama hiçbir dönemde parti aidiyeti geliştirmiş medya mensuplarının, muhalif kabul ettiği kişilere küfrettiği bir dönemi yaşamadık. Allah şahit ilk defa yaşıyoruz. Taraf olurlardı, eleştirirlerdi, bunların hepsini biliyoruz. Ama bu şekilde küfredildiği, iftiranın en ağırının atıldığı bir dönemi yaşamadık. 

'Seçim barajı yüzde 5'e indirilecek'

 • İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde seçim barajı yüzde 5'e indirilecek. Siyasetin finansmanında şeffaflık sağlanacak. YSK'nın yapısı ve işleyişiyle ilgili gerekli düzenlemeler yapılacak. Son dönemde yaşanan güvensizliklere meydan verilmeyecek."

Çocuklar, Virüs Mutasyonlarının Anahtar Taşıyıcıları Olabilir
Çocuklar, Virüs Mutasyonlarının Anahtar Taşıyıcıları Olabilir
Meral Akşener'den Şok İddia: Sedat Peker Yüzünden Sözlerimi Çarptırdılar
Meteoroloji'den Uyarı!: Kavurucu Sıcaklar Geliyor
Kıyıya Vuran Yunusların Ölüm Sebebi Araştırılıyor
Putin'in 'Büyük Avrasya Ortaklığı' Hedefi
Ali Babacan'ı Terleten Soru: İki Yüzlü Müsünüz?
Anahtar Kelimeler:
Meral AkşenerİYİ PartiKahraman HaberCumhurbaşkanlığı Sistem
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.