Fransa'da Sular Durulmuyor: Araçlar Ateşe Verildi!

DÜNYA

Fransa'nın Lyon şehrinde 13 yaşındaki çocuğun ölümünden polisin sorumlu olduğuna ilişkin iddialar doğrultusunda ülkede sular durulmuyor. Yaklaşık bir haftadır polisle çatışma halinde olan protestocular araçları ateşe vermeye başladı.

Lyon sokaklarında scooter'ı ile dolaşan küçük kız çocuğunun karıştığı ve ağır yara aldığı kazadan polisi sorumlu tutan Fransız vatandaşların öfkesi dinmiyor.

Duchere bölgesinde meydana gelen olay sonrası bölgede yaşayan vatandaşlar çocuğun polise ait sivil bir araç tarafından kovalandığını iddia ederek olaydan polisi sorumlu tuttu. Hem kentin içinde hem de kentin dışında bu olay sebebiyle gençlerin tepkisiyle karşılaşan polisler olaylara sert biçimde müdahale etti. Polisin bu tavrı protestocuların daha ısrarcı eylemler yapmalarına neden oldu. Eylemlerin boyutu sokaklarda resmi araçları ateşe vermeye kadar ilerledi.

Araçları ateşe verdiler

Cumartesi günü de Bron bölgesinde gençlerin kaldığı bir sığınma evinde kontrole giden 3 polis, 30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Polislerin aracı kullanılamaz hale getirildi. Son olarak en az 5 araç ve bir kulübe ateşe verildi. Olayların büyümesinin ardından hafta sonu Lyon'a Paris'ten 200'den fazla takviye polis gönderildi.

Bron Belediye Başkanı, olayların polisin bölgedeki uyuşturucu satıcılarına karşı harekete geçmesi ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanmanız için çerezler kullanılmaktadır.